Komunikaty firm

Allegro wchodzi na GPW

Spółka Allegro od dłuższego czasu przygotowuje się do tak zwanego IPO czyli debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Poczyniono szereg posunięć strategicznych jak darmowe dostawy dla klientów, próby ściągnięcia starych nieaktywnych sprzedawców indywidualnych jak i firmowych, podniesienie obrotów przy pomocy prowizji za dziwne usługi dla sprzedawców o czym można było przeczytać w wielu dziennikach internetowych. Jednak wszystkie te działania przygotowały Allegro na bardzo dobre wejście do rynku regulowanego.

W dniu 28 września 2020 roku, zakończono zbieranie zapisów wśród inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Łącznie dzięki IPO przydzielonych zostanie prawie 9,5 miliona akcji osobom i firmom zainteresowanym staniem się udziałowcem w największej platformie aukcyjnej na terenie Polski.

Allegro w WIG 20

Z komunikatów inwestorskich wynika że Allegro na rynek regulowany wkroczy 12 października 2020 roku, czyli już za kilka dni. Obecnie wiadomo już że zapisy na akcje były bardzo udane i nie będzie redukcji ceny wstępnej. Wycena udziałów była deklarowana na poziomie od 35 do 43 zł. Ostatecznie duże zainteresowanie spowodowały że cena została ustalona na maksymalnej wysokości czyli 43 zł za jeden udział. Daje to wycenę portalu aukcyjnego na najwyższym poziomie kapitalizacji o wartości 44 miliardów złotych. To powoduje że Allegro S.A., już trzy dni po debiucie może zostać włączone w skład elitarnego indeksu największych Polskich spółek akcyjnych zwanego WIG 20.

IPO na GPW w czasach Koronawirusa

Termin IPO Allegro S.A., na GPW nie wydaje się przypadkowy a wręcz zdeterminowany ruchami konkurencji. Amerykańska spółka Amazon świadcząca identyczne usługi tylko w skali globalnej, ogłosiła że za niedługo będzie zainteresowana wejściem na Polski rynek. Obecnie Polscy sprzedawcy już korzystają z usług Amazon, jednak nie ma na tą chwilę bezpośredniej platformy skierowanej dla Polaków. Niejako sprzedawcy i kupujący korzystają z platformy stworzonej dla Niemców.

Mimo szalejącego Koronawirusa oraz konsekwencji z tym związanych w postaci wyprzedaży udziałów przez inwestorów na rynku regulowanym GPW, Allegro S.A., śmiało kroczy ku nowej rzeczywistości stając się spółką otwartą na handel ich udziałami. Obecnie panuje ogromny entuzjazm w związku z największym debiutem na Polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, zobaczymy co stanie się po pierwszych dniach od debiutu czyli po 12 października 2020 roku. Oby kolejny dzień w kalendarzu był łaskawy.

logo.png