World Green Building Council (WorldGBC) przedstawiło raport Health & Wellbeing Framework - kompleksowe narzędzie edukacyjne na rzecz zdrowego i zrównoważonego środowiska budowlanego.
Raport to zestaw kompleksowych, globalnych wytycznych dotyczących zdrowych i zrównoważonych budynków dla wszystkich i wszędzie. Ramy oparte zostały na globalnych celach ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. World Green Building Council skoncentrowało się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, elementach, które wspierają zrównoważone budynki.
W związku z pandemią COVID-19, która mocno podkreśliła związek zrównoważonego projektowania ze zdrowiem człowieka, raport prezentuje sześć strategicznych obszarów, w tym m.in. jakość powietrza w pomieszczeniach, rolę człowieka w łańcuchu dostaw, odporność na zmiany klimatu. Nowością jest międzysektorowa analiza redefiniująca podejście do zdrowia ludzi i ich budynków, miast i społeczności.
- W oparciu o globalne cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, nasz nowy raport na nowo definiuje rozumienie zdrowia i dobrego samopoczucia w budynkach. Do tej pory braliśmy pod uwagę jedynie zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynków. Ale to tylko część obrazu. Musimy wziąć pod uwagę skutki w całym łańcuchu wartości. Obecnie nasza sieć green building councils, przedsiębiorstw i współpracowników łączy się, aby napędzać te zmiany. Prawdziwie zrównoważone budynki są dla wszystkich i wszędzie - podkreśla Cristina Gamboa, CEO World Green Building Council (WorldGBC).
W pracach nad raportem brała udział także Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, przewodnicząca europejskiej części World Green Building Council – Europe Regional Network (ERN).
- Budynki, w których żyjemy, pracujemy, uczymy się, mają znaczący wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego właśnie koncentrujemy się na edukacji i wspólnych działaniach dla zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania przestrzeni, dla lepszej przyszłości. Raport podkreśla globalne zapotrzebowanie i znaczenie zielonych budynków. Może być wykorzystywany jako wytyczne dotyczące zdrowego, zrównoważonego budownictwa dla wielu sektorów na całym świecie – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.