Jak potwierdzić czy rachunek firmy znajduje się w białej liście podatników VAT?

Od 1 września 2019 w Polsce obowiązuje tak zwana biała lista podatników VAT. Obowiązkiem firmy wynikającym z ustawy jest sprawdzenie czy kontrahent z którym zamierza przeprowadzić transakcję znajduje się na tej liście.

Od 1 stycznia 2020 grożą realne kary za niestosowanie się do wymogów tej ustawy. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców musi mieć całkowitą pewność zanim zdecyduje się na wybraną transakcję. Jak więc skutecznie sprawdzić partnera biznesowego pod kątem tego czy znajduje się na tej białej liście?

Jak sprawdzić informacje za pomocą strony rządowej?

Po przejściu na stronę https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka uzyskujemy dostęp do wygodnej wyszukiwarki w której możemy sprawdzić jedną z czterech informacji, które posłużą weryfikacji. Wyszukiwarka wyświetli aktualne dane na aktualny dzień, ale w miarę potrzeb możemy ustawić inną datę – informacje zawarte w spisie sięgają pięciu lat wstecz. Wystarczy więc posiadać numer konta, NIP, REGON lub nazwę podmiotu, aby móc przeszukać bazę danych Ministerstwa Finansów pod kątem firm spełniających podane przez nas kryteria.

Sankcje i kary

Wielu przedsiębiorców z pewnością zastanawia się co może się stać jeśli zapłacą kontrahentowi na konto, które nie znajduje się na białej liście podatników VAT. Już od stycznia 2020, po okresie przejściowym grożą realne sankcje – w przypadku transakcji większych lub równych 15 tysięcy złotych dany przedsiębiorca nie będzie miał możliwości odliczenia VAT. Zaległości sprzedawcy w postaci podatku VAT będą naliczane w ramach odpowiedzialności solidarnej.

Jaki jest cel białej listy podatników VAT?

Dla rządu jest to przede wszystkim możliwość uszczelnienia płatności związanej z podatkiem VAT, a dla firm realna pomoc w uniknięciu problemów związanych z partnerami biznesowymi, którzy są oszustami. Mimo swojej oczywistej użyteczności dużo przedsiębiorców widzi w tym rozwiązaniu dodatkowe wymagania, które zwiększają biurokrację, ponieważ przed każdym przelewem należy każdorazowo weryfikować kontrahenta.

logo.png