Domowe sposoby na wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to kwestia, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wśród przyczyn tego wstydliwego problemu wymienia się stres, używki, złą dietę i zaburzenia hormonalne. Czy istnieją domowe sposoby na walkę z tą przypadłością?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Wypadanie włosów to naturalny proces, który dotyka każdego z nas. Jeżeli jednak dziennie tracimy więcej niż około 100 włosów, to trzeba przyjrzeć się przyczyną takiego stanu rzeczy. Najczęstsze powody nadmiernego wypadania włosów to zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta oraz nieprawidłowa pielęgnacja włosów.

Bardzo częstym powodem łysienia jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroby jajników u kobiet oraz menopauza. Jeżeli zobaczymy więcej niż dotychczas włosów na swojej szczotce, to warto wybrać się zrobić podstawowe badania krwi i udać się z nimi do lekarza. Kolejnym powodem nadmiernego wypadanie włosów może być niewłaściwa dieta. Brak kwasów omega3, witamin i białek może powodować, że będziemy narażeni na łysienie. To samo tyczy się sytuacji, gdy będziemy nadmiernie eksploatować nasze włosy. Częste farbowanie, codzienne używanie ciężkich lakierów i gum do włosów również może spowodować problemy.

 

Jak zadbać o włosy w domowym zaciszu

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na wypadanie włosów jest olejowanie włosów i skóry głowy. Do tego celu możemy użyć oleju kokosowego, łopianowego, rozmarynowego czy oliwy z oliwek. Nasz specyfik podgrzewamy i wmasowujemy w skórę głowy i pozostawić na 15-20 minut. Po tym czasie należy dokładnie rozczesać włosy i umyć włosy w sprawdzonym szamponem. Już kilka takich zabiegów pozwoli na osiągnięcie widocznego efektu.

Inną skuteczną metodą jest przygotowanie naparu z kozieradka, który raz w tygodniu bezpośrednio wcieramy w skórę głowy. Stosując tę metodę, musimy jednak uważać na specyficzny zapach tej rośliny. Pomóc nam może również pokrzywa i skrzyp polny. Przygotowany z tych ziół napar należy pic codziennie przez miesiąc. W związku z działaniem moczopędnym należy stosować niewielkie dawki.

Popularnymi metodami w walce z wypadającymi włosami są również maseczki. Popularne są dwa rodzaje maseczek: z jajek i cebuli.  Aby zrobić maseczkę z jajek, należy przygotować jajko, cytrynę oraz oliwę z oliwek. Na początek należy oddzielić białko od żółtka i ubić je. Do żółtka dodać kilka kropel soku z cytryny i łyżeczkę oliwy z oliwek. Masę wymieszać i powoli dodawać do białka, nie zapominając o jednoczesnym mieszaniu. Nakładać na umytą głowę i trzymać przez ok. 30 minut. Następnie spłukać letnią wodą i umyć szamponem.

Do maseczki z cebuli potrzebna będzie nam jedna duża cebula, którą musimy zatrzeć na tarce, by uzyskać z niej sok, do którego dodajemy olej z łopianu lub oliwę z oliwek. Do tych składników dodajemy mocny alkohol i całość mieszamy. Po nałożeniu mikstury na głowę czekamy od godziny do dwóch w zależności od rodzaju włosów i dokładnie myjemy włosy szamponem.

W stosowaniu naturalnych metod najważniejsza jest systematyczność. Tylko regularne zabiegi pozwolą nam na skuteczną walkę z wypadaniem włosów. Pamiętajmy, że włosy mogą być naszą największą ozdobą i dbajmy o nie każdego dnia.